Moderní WiFi, standard 802.11ac

Štítky: Síť WiFi Cisco

01. 06. 2015

Dřívější standardy

Většina moderních WiFi zařízení podporuje standard 802.11n, který umožňuje dosáhnout rychlostí několika set Mbps (teoreticky až 600Mbps, prakticky do 200Mbps). Tyto rychlosti se však nemohou stále srovnávat s rychlostmi dosahovanými na běžných metalických kabelech (1000Mbps), což vylučuje použití bezdrátových technologií pro aplikace, které vyžadují přenos velkého množství dat v krátkém čase.

Standard 802.11ac

Nápravu tohoto problému přináší standard 802.11ac, který byl publikován v prosinci 2013. Co přináší tento standard oproti předchozím specifikacím? Nejviditelnějším rozdílem je dosahovaná přenosová rychlost, která může v optimálním případě přesahovat 1Gbps. Této impozantní hodnoty je dosaženo několika cestami. V prvé řadě je to šířka kanálu, která může být 80 nebo 160Mhz. Z těchto hodnot je zřejmé, že zařízení mohou pracovat pouze v pásmu 5GHz (pásmo 2,4GHz nemá dostatečnou šířku). Druhým prvkem, který vede k navýšení rychlosti, je použití výkonnějších modulačních schémat, zde konkrétně QAM-256 kvadraturní amplitudová modulace, Na rozdíl od první „extenzivní“ metody (šířka kanálu) je změna modulace kvalitativním přínosem, jelikož lépe využívá přidělené kmitočtové pásmo. Poslední vylepšení přinášející nárůst přenosové kapacity je použití až osmi MIMO prostorových kanálů.

Kombinace všech výše uvedených metod vede v porovnání s předchozími standardy k rapidnímu navýšení výkonnosti. Dosahované rychlosti mohou být např. při použití šířky kanálu 160Mhz a dvou antén na straně AP i klienta 1,69Gbps a v případě 160MHz, 8 antén na AP a 4 na klientovi dokonce 3,39Gbps. Nezanedbatelným přínosem je rovněž možnost současné komunikace více klientů, díky čemuž je celková propustnost až 6,77Gbps.

Přestože od publikace konečné verze standardu neuplynuly ani dva roky, je dostupný poměrně široký sortiment jednotek, které 802.11ac podporují. Namátkou můžeme jmenovat např. Cisco WAP371 (standardní AP), Cisco Aironet  řady1700, 2700 a 3700 (kontrolérem řízené AP) nebo některé jednotky Mikrotik.  Všechny jednotky jsou zpětně kompatibilní s předchozími standardy 802.11abgn.

Po obchodní stránce chtějí výrobci, abyste kvality a nové možnosti zaznamenali, takže probíhá celá řada zajímavých cenových zvýhodnění.

« všechny články

V tomto formuláři se na nás můžete obrátit s libovolným dotazem k tématu této stránky.


S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Odpověď očekávejte do 24 hodin.

Související články