Proč se stále k zálohování používají pásky?

Štítky: LTO Zálohování

29. 06. 2015

Ačkoliv moderní zálohování používá především zálohy na disky, s deduplikací a podobnými „vychytávkami“, pásky se stále používají, díky nízké ceně médií a jejich dlouhodobé životnosti. Historicky každý výrobce používal vlastní formát a technologii, takže pásky byly navzájem nekompatibilní, drahé a často se stalo, že archivní pásky nebylo s odstupem času kde přečíst, protože prostě nebyla k dispozici vhodná mechanika.

Technologie pásek LTO

Společnosti Quantum, HP a IBM založily konsorcium, které vyvinulo otevřený standard (odtud Open v názvu), který garantuje vzájemnou kompatibilitu. Můžeme se setkat rovněž s označením Ultrium. Garance standardu zaručuje nejen kompatibilní kazetu, ale formát záznamu, komprese, samoopravných kódů i šifrování do takové míry, že kazeta zapsaná v mechanice jednoho výrobce musí být bez problémů čitelná v mechanice jiného výrobce.

První generace LTO-1 (100GB nativní kapacity) byla uvedena na trh v roce 2000, v současné době je na trhu generace LTO-6 (2.5TB nativně).

Využívá se design s jedinou cívkou uvnitř kazety. Druhá cívka zůstává součástí páskové jednotky LTO. Tato kazeta má pro všechny generace LTO stejné mechanické rozměry, jednotlivé generace se liší pouze hustotou záznamu a s tím souvisejícím typem záznamové hlavy a přenosovou rychlostí. Kazeta byla navržena rovněž s přihlédnutím k tomu, aby bylo zakládání snadno automatizovatelné v robotických páskových knihovnách.

Při provozu je páska vytažena z kazety pomocí “zavaděče”. Pohyb pásky je dosahován mechanismem přímého náhonu obou cívek. Všechny komponenty řídící pohyb pásky jsou částí LTO mechaniky samotné, vyrobené a seřízené s vysokou přesností.

Výhoda tohoto řešení kazety spočívá v tom, že umožňuje použití široké a dlouhé pásky. Jednotky LTO používají půl palce širokou pásku o délce až 846 metrů (LTO-6). To umožňuje dosažení velmi vysoké kapacity díky velké ploše média, na které je možno zaznamenávat data. Přesné vedení pásky dovoluje vysokou hustotu sousedících stop a vyšší rychlost pásky. Navíc je možno použít paralelně několik čtecích/zápisových hlav. To umožňuje dosažení vysoké kapacity a vysokých přenosových rychlostí.

Konkrétně u generace LTO-4 (800GB) je 896 paralelních stop, u LTO-5 (1600GB) 1280 stop, a LTO-6 neuvěřitelných 2176 paralelních stop, všechny uvedené generace používají 16 paralelních čtecích/zápisových prvků. Naplnění kapacity tak znamená 56 plných průchodů pásky u LTO-4, 80 u LTO-5 a 136 průchodů u LTO-6.

Při zápisu se používá jednak verifikace ihned po zápisu (čtecí hlavy jsou za zápisovými), a vadný zápis je okamžitě zopakován, jednak se využívá silný samoopravný kód, který je schopen opravit chyby při čtení.

Standard byl navíc navržen tak, že mechanika každé generace umí číst dvě generace zpět a zapisovat na pásky jednu generaci zpět. První generace, LTO-1, měla kapacitu 100GB, dnes jsme u šesté generace LTO-6, jejíž nativní kapacita je 1.6TB, a další generace jsou v dohledu.

Každá kazeta kromě pásky obsahuje paměťový čip, který je možno bezkontaktně snímat, který udává typ pásky a další technické údaje, například kolik mělo médium chyb nebo kolikrát bylo založeno do mechaniky.

Udávaná životnost média je 15-30 let.

« všechny články

V tomto formuláři se na nás můžete obrátit s libovolným dotazem k tématu této stránky.


S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Odpověď očekávejte do 24 hodin.

Články

ESET Platinum Partner

13.01.2023

Na počátku roku 2023 se nám podařilo získat certifikaci ESET Platinum Partner. 

Čas běží rychleji

18.05.2022

Je to vidět jistě i na frekvenci vydávání novinek na tomto webu. Při zamyšlení nad tímto tématem jsme si s kolegy všimli, že se blíží třicáté výročí našeho společného působení na IT trhu. Začínali jsme ...  

Kapka naděje

24.01.2019

Jsme rádi, že jsme v rámci projektu "O Kapku lepší Vánoce" mohli přispět   

Nakivo

24.01.2019

Tento nenápadný výrobce zálohovacího software v roce 2018 získal cenu Gold Award na Best of VMworld 2018. Proč?