Průvodce licencováním Microsoft

Štítky: Microsoft Licence

16. 06. 2015

Tento dokument má za úkol pomoci vám při rozhodování o modelu nákupu licencí produktů Microsoft. Ať už zvažujete nákup nových licencí, přemýšlíte o novém řešení pro vaši společnost nebo chcete legalizovat vaše stávající prostředí, pomůže vám tento materiál k orientaci v licenčních otázkách. Problematika není úplně jednoduchá a navíc existuje řada možností, o kterých ani netušíte, že je lze použít, řada modelů má své výhody, které je dobře znát. Tam, kde si nebudete ani po přečtení jisti, jsou vám k dispozici naši licenční specialisté, stačí popsat váš problém a do 24 hodin vám zpracujeme návrh řešení, pro případy legalizace garantujeme anonymitu zpracování.

Při čtení informací o jednotlivých programech licencování doporučujeme soustředit pozornost na informace o výhodách a nevýhodách daného modelu, často tyto informace mění pohled na finanční výhodnost či nevýhodnost dané licenční politiky.

Licenční modely

Společnost Microsoft si je dobře vědoma, že každá malá firma je jiná, a proto i nákup a využití IT v nich probíhá různým způsobem. K volbě správného modelu pro vaši společnost musíte především dobře chápat rozdíly a výhody každého z licenčních programů. Následující část vám umožní provádět kvalitní informovaná rozhodnutí, která z možností licencování nejlépe odpovídá vašim potřebám.

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými možnostmi licencování?

Společnost Microsoft nabízí malým firmám několik možností licencování:

  • OEM licence
  • Krabicový produkt
  • Multilicenční programy (Open License, Open Value)
  • Stále častěji diskutované téma je také použití cloudových služeb
  •  

OEM licence

Pokud potřebujete nové počítače či servery a zároveň nové licence na software, mohou být vhodným řešením OEM licence. OEM licence jsou nabízeny pro produkty

Microsoft Windows® Windows 7 ve verzích Home Premium, Professional a Windows 8.1 a Windows 8.1 PRO.
Microsoft Windows Server 2012R2.

VÝHODY  DŮVODY PRO ZVÁŽENÍ NĚKTERÉ JINÉ Z NÁSLEDUJÍCÍCH MOŽNOSTÍ LICENCOVÁNÍ

Cenově nejvýhodnější řešení.

Software je předinstalován a podporován výrobcem hardwaru.

Jednoduchý nákup licencí.

Do 90 dnů po zakoupení OEM softwaru pro počítačový systém můžete v rámci programu Open License či Open Value koupit také program Software Assurance. Ten zajišťuje smluvně po dva roky právo na použití nové verze produktu, je-li vydána. OEM licence je možné prodat pouze s úplným počítačovým systémem. Neplatí možnost prodeje s komponentou nebo částí PC, musí jít o nákup nového PC.

Zákazník nezíská žádná práva na předchozí verze produktů (downgrade).

OEM licence není možné přesunout na jiný hardware, z čehož vyplývá, že při zániku hardware zaniká i s ním svázaná OEM licence.

Speciálním případem jsou licence PKC Office 2013, které mají sice charakter licence OEM, ale umožňují přenesení na jiný počítač.

 

Krabicový produkt

Nepotřebujete-li nové počítače či servery, není možné použít OEM licence. Vhodnou alternativou může být krabicový produkt (Full Packaged Product, FPP). Většina softwaru (nikoli však všechen) od společnosti Microsoft je k dispozici jako krabicový produkt. Je to ovšem jedna z nejdražších možných variant nákupu.

 

VÝHODY  DŮVODY PRO ZVÁŽENÍ NĚKTERÉ JINÉ Z NÁSLEDUJÍCÍCH MOŽNOSTÍ LICENCOVÁNÍ

Jednoduché, pohodlné řešení: krabice s produktem obsahuje vše potřebné pro instalaci a používání softwaru

Není nutné zakoupit nový hardware.

Není nutný podpis a odeslání žádné smlouvy. K dispozici jsou jiné, méně nákladné možnosti. zakoupení licencí.

Nezískáte žádná práva na předchozí. verze produktů (downgrade).

Je poměrně složité spravovat a evidovat licence a média (CD apod.) se softwarem.

Multilicenční programy

Pokud potřebujete pět či více licencí, může vám pomoci širší nabídka možností nákupu licencí, které přináší jednodušší plánování rozpočtu a nižší náklady, právo instalace i na druhé PC stejného uživatele a použití třetí licence na terminálový server, zjednodušení správy a evidence licencí a licenčních požadavků, snadný přístup k novým verzím zakoupených produktů a mnoho dalších výhod.

« všechny články

V tomto formuláři se na nás můžete obrátit s libovolným dotazem k tématu této stránky.


S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Odpověď očekávejte do 24 hodin.