Servery VAHAL

15. 04. 2015

Společnost VAHAL je tradičním výrobcem serverů založených na stavebních blocích Intel. Kdy je vlastně vhodné použít lokálního výrobce, když nabídka značkových serverů je relativně široká? Důvodů může být více:

  • Značkový výrobce předpokládá, že pokud už klient pořizuje výkonný server, například pro virtualizaci, má i odpovídající infrastrukturu s rozvaděčem. Často jsou tak výkonné a spolehlivé servery svázány s formátem 1U nebo 2U. Přitom menší firma může potřebovat server této kategorie v samostatně stojícím provedení.
  • Dalším důvodem může být cena. Zatímco u mainstreamových serverů je i značka cenově zajímavá, okrajovější konfigurace už u nás znamenají značnou cenovou výhodu. Typické mohou být dnes servery s SSD Enterprise disky, kde je cenový rozdíl značný.
  • Speciality. Zaplňujeme "díry" na trhu, jsme schopni nabídnout i netypické konfigurace,
  • Servis pod jednou střechou. Jako výrobce jsme samozřejmě schopni pružněji reagovat na servisní potřeby. Servisuje stejný subjet, který implementuje a to může být překvapivě výhodou pro klienta - od znalosti prostředí až po motivaci danou dobrými vztahy.

Dodáváme ucelenou řadu serverů, od nejjednodušších serverů pro malou firmu po vysoce výkonné stroje nasazené jako komunikační nebo databázové servery. Používáme speciální komponenty vyvinuté pro použití v serverech společností Intel®. Jsou to základní desky, skříně a další komponenty. Server postavený na základě těchto stavebních bloků je kvalitou i výkonem srovnatelný se servery světových značek, přitom zachovává příznivou cenovou relaci, flexibilitu v možnostech rozšiřování a otevřenost řešení (tj. nezávislost na jednom konkrétním výrobci). Jeho konfiguraci pak přizpůsobíme přesně požadované aplikaci i požadavkům a možnostem zákazníka.

Čím se vlastně odlišuje "skutečný" server od běžného stolního počítače?

Základní požadavky při definici serveru jsou:

Propustnost

Zatímco u stolního počítače, který slouží u něj sedícímu uživateli, je nejdůležitějším parametrem “uživatelská zkušenost”, tedy komfort práce, kvalita a odezva grafiky jednomu uživateli, u serveru je tomu jinak: Poskytuje své služby po síti a mnoha uživatelům současně. Proto záleží na propustnosti jak síťové karty (často i více než jedné) a diskového subsystému.

Rozšiřitelnost

Ochrana investice spočívající v možnosti zvyšování výkonu instalovaného řešení všemi směry (výkon procesoru, paměť, disky, periferie). Server se většinou nemění tak často, jako pracovní stanice, proto je možnost jeho expanze do budoucna velmi důležitá. U serveru se předpokládá, že vždy bude mít grafickou kartu (i když bez přehnaných nároků na výkon), aspoň dvě síťové karty, a že bude použit výkonný řadič disků - SAS nebo RAID. Proto jsou tyto komponenty rovnou integrovány na serverové základní desce. Tím je dosaženo vyšší spolehlivosti (vzájemnou spolupráci součástek za nás otestoval výrobce) a taková deska osazená procesorem a pamětí již umožňuje postavit plně funkční server, aniž by byl zabrán jediný rozšiřující slot. Přitom je deska vybavena 6 sloty PCI na třech nezávislých kanálech (to umožňuje vyšší propustnost, protože komunikace na obou kanálech může probíhat nezávisle), a kvůli větší propustnosti jsou podporovány širší a rychlejší sběrnice.

Minimální doba odstávky

Čili vysoká spolehlivost, pokud možno předpověď poruchy ještě předtím, než nastane, a když už je potřeba servis, snadná opravitelnost.

Diagnostika

Další vlastností, odlišující „skutečný“ server, je možnost správy a diagnostiky, umožňující jednak přijít na problémy dříve, než se projeví (např. zastavení ventilátoru, kolísání napětí zdroje, překročení povolené teploty), a tyto jevy dokonce diagnostikovat dálkově a aniž by přitom došlo k narušení provozu. Toho je dosaženo rozsáhlou instrumentací - obvody pro měření napětí, teplot na různých místech desky, otáček ventilátorů skříně i procesorů apod. Kdyby měl data z těchto senzorů sbírat software určený pro hlavní procesor, znamenalo by to spoléhat na elementární funkčnost systému: Musel by fungovat alespoň procesor a paměť, což jsou již poměrně silné předpoklady. Data proto sbírá nezávislý malý a jednoduchý mikroprocesor (BMC - Board Management Controller), který je schopen informace zapsat do systémového protokolu. Měření a sběr dat jsou navíc nezávislé na operačním systému, probíhají tedy i tehdy, máme-li instalován jakkoliv exotický operační systém. BMC je navíc v provozu i tehdy, když je server vypnut, stačí pouze to, aby byl připojen k elektrické síti. Data je možno monitorovat v reálném čase na libovolné pracovní stanici v síti i vzdáleně.

Paměť ECC

U serverů se používají výrazně větší kapacity operační paměti, než u běžných stolních počítačů. S kapacitou také statisticky vzrůstá riziko chyby - náhodné změny bitu z 1 na 0 nebo naopak (nesmíme zapomínat na fyzikální podstatu bitů - jsou to náboje, díky vysoké hustotě dnes tvořeny tak malým množstvím elektronů, že stačí průlet nabité částice kosmického záření a hodnota se změní). To je samozřejmě stav, který nechceme připustit: Změněná instrukce programu může způsobit havárii serveru, změněná hodnota dat například u finanční částky v řádu milionů může také způsobit pěkné nepříjemnosti). Z toho důvodu se u opravdových serverů používá paměť typu ECC, kdy díky použití několika bitů v každém slově navíc jsme schopni jednobitovou chybu opravit a dvoubitovou detekovat.

Další prvky 

Kromě speciálně pro servery určených základních desek existují i další významné prvky "stavebnice". V první řadě to jsou skříně, jejichž kombinace se serverovou základní deskou již představuje skutečně plnohodnotnou konkurenci značkovým serverům. Je to skříň se zdrojem a několika pozicemi pro pevné disky (napevno montované i tzv. hot-swap, tedy vyměnitelné za chodu systému). Jak výkonné procesory, tak výkonné pevné disky jsou nepříjemným zdrojem tepla, což, jak víme, je nepřítel číslo jedna. Proto jsou serverové skříně vybaveny důkladným chlazením. Přitom všechny ventilátory jsou měřené, to znamená, že správce sítě se o poruše kteréhokoliv ventilátoru může okamžitě dozvědět. Pozice pro pevné disky jsou v provedení hot-swap, tedy vyměnitelné „za živa“. Diskový subsystém je proto vybaven hot-swap controllerem, jehož detailní popis by asi znechutil už i technického fandu. Kromě toho možnost vytažení nebo zasunutí disku „za živa“ klade extrémní nároky na síťový zdroj, vždyť odběr proudu se tímto okamžikem skokově změní i o několik ampérů, a přitom napětí pro ostatní komponenty nesmí ani zakolísat, jinak hrozí nebezpečí porušení integrity dat. Proto jsou zdroje vybaveny Dynamic Correction Factorem, což je právě ta vlastnost, která zdroji umožní „ustát“ prudkou změnu odběru.

« všechny články

V tomto formuláři se na nás můžete obrátit s libovolným dotazem k tématu této stránky.


S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Odpověď očekávejte do 24 hodin.

Související články

Články

ESET Platinum Partner

13.01.2023

Na počátku roku 2023 se nám podařilo získat certifikaci ESET Platinum Partner. 

Čas běží rychleji

18.05.2022

Je to vidět jistě i na frekvenci vydávání novinek na tomto webu. Při zamyšlení nad tímto tématem jsme si s kolegy všimli, že se blíží třicáté výročí našeho společného působení na IT trhu. Začínali jsme ...  

Kapka naděje

24.01.2019

Jsme rádi, že jsme v rámci projektu "O Kapku lepší Vánoce" mohli přispět   

Nakivo

24.01.2019

Tento nenápadný výrobce zálohovacího software v roce 2018 získal cenu Gold Award na Best of VMworld 2018. Proč?