Zálohování koncových stanic

26. 05. 2015

Firma Veeam se vždy profilovala jako tvůrce software pro zálohování virtuální infrastruktury. Nedávno ale udělala úkrok stranou a uveřejnila k volnému používání software pro zálohování koncových fyzických počítačů. Vzhledem k tomu, ze přímým konkurentem a veřejným nepřítelem číslo jedna je pro Veeam firma Acronis, není tento krok zas tak nepochopitelný. Podle vyjádření Veeamu tento software v podobě jaké byl představen rozhodně trvale zůstane zadarmo. Existenci placených verzí sice nevylučují, ale spíš ve formě výhody pro placené uživatele Veeam Backup and Replication.

Stejně jako ve Veeam B&R je Veeam Endpoint Backup založen na vytváření image level záloh, kde pouze první záloha je plná a ostatní jsou inkrementální. Je možno použít i file level zálohu, ale ta je výrazně pomalejší.

Obnova je jako u serverové verze možná jako "bare metal", tedy celého stroje i na jiný hardware. Lze ale také obnovovat jednotlivé soubory. V základním nastavení je retence záloh 14 dní a na rozdíl od serverové zálohy se jedná opravdu o dny a nikoliv o počet restorepointů. Tato změna je pochopitelná díky dostupnosti zálohovacího storu. V reálném nasazení na notebooku může být síťová záloha automaticky provedena až když notebook připojíte do firemní sítě.

Vlastní umístění záloh lze vybrat z několika možností. Samozřejmostí je záloha na jakýkoliv lokální disk, ať už interní (což by asi postrádalo smysl) nebo externí. Vzhledem k tomu, že ukládání záloh se děje prostředky operačního systému, lze zálohovat na vše, co vidí OS, tedy USB, firewire i eSATA disky. Druhou možností je záloha na SMB (CIFS) sdílení. Je možno tedy použít jak microsoftí, tak linuxové servery i NAS zařízení. Poslední možností je využít stávající Veeam infrastruktury a provádět zálohy přímo na Veaam B&R repository připojené k Veeam serveru, bežícímu na verzi 8 update 2. Pak v konzoli serveru vidíte nejen jednotlivé zálohy, ale i stav jednotlivých jobů. Bohužel zatím nelze tyto joby centrálně ovládat. Jediné co na serveru můžete udělat je zalohovací job disablovat nebo smazat. Vyšší funkcionalita je ale do budoucnosti uvažována.

Obrovská výhoda záloh přímo do repository je ale na straně obnovy. Tu lze totiž provádět i na straně serveru. Při obnově ze zálohovaného stroje je k dispozici obnova celého volumu, a pak obnova souborová, tedy klasické veeamovské FLR přes uživatelsky příjemný browser jako u B&R. Při obnově na server je kromě FLR možné I vytváření virtuálních disků ze záloh. Podporována jsou samozřejmě všechna umístění dostupná ze serveru, tedy ESXi i Hyper-V severy a sdílení na managovaných serverech. Lze tak vytvářet disky ve formátech VMDK, VHD i VHDX. Je tedy tímto způsobem možno převádět i fyzické desktopy do virtuální infrastruktury. 

Vlastní ovládání celé aplikace je vytvořeno s důrazem na absolutní jednoduchost. Instalace spočívá prakticky pouze v potvrzení licenčních podmínek. Je možno nastavit pouze jeden zálohovací job a jeho definice je i bez znalosti veeamovské terminologie velice snadná. O stavu a průběhu záloh informuje Control panel, kde v sloupcovém grafu můžeme vidět posledních sedm pokusů o provedení zálohy. Barevně je status rozlišen takto: zelená znamená korektně provedenou zálohu, žlutá ukazuje, že záloha byla provedena, ale byl detekován nějaký problém, červeně jsou chyby a šedá berva značí zálohu uživatelem zastavenou. V posledních dvou případech zálohovací soubory vytvořeny nejsou.

Struktura zálohovacích souboru v jakémkoliv cílovém úložišti je stejná jako u B&R. Soubory s příponou VBM jsou metadata s popisem řetězce záloh, VBK je soubor s plnou zálohou a VIB jsou inkrementální zálohy. Pro možnost bare metal recovery je nutné kromě standardních zálohovacích souborů mít ještě recovery medium pro boot a následnou obnovu celého svazku. K tomu slouží samostatná utilita, kterou lze vytvořit přímo bootovací medium nebo ISO soubor.

Celý koncept Veeam Endpoint Backupu se jeví jako použitelný a životaschopný a lze ho doporučit nejenom pro uživatele Veeam B&R.

 

« všechny články

V tomto formuláři se na nás můžete obrátit s libovolným dotazem k tématu této stránky.


S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Odpověď očekávejte do 24 hodin.

Související články

Články

ESET Platinum Partner

13.01.2023

Na počátku roku 2023 se nám podařilo získat certifikaci ESET Platinum Partner. 

Čas běží rychleji

18.05.2022

Je to vidět jistě i na frekvenci vydávání novinek na tomto webu. Při zamyšlení nad tímto tématem jsme si s kolegy všimli, že se blíží třicáté výročí našeho společného působení na IT trhu. Začínali jsme ...  

Kapka naděje

24.01.2019

Jsme rádi, že jsme v rámci projektu "O Kapku lepší Vánoce" mohli přispět   

Nakivo

24.01.2019

Tento nenápadný výrobce zálohovacího software v roce 2018 získal cenu Gold Award na Best of VMworld 2018. Proč?